top of page

מיקור חוץ לפיתוח תוכנה – 5 טיפים

כיום כמעט כל מכשיר מחייב שימוש בתוכנה המאפשרת את הפעלתו. כך לדוגמה, הטלפונים החכמים עמוסים בתוכנות ובאפליקציות שונות, וגם מערכות מחשוב ואפילו מרכזיות מחייבות שימוש בתוכנה. באמצעות התוכנה ניתן לא רק להפעיל את המכשור או את המערכת, אלא ניתן גם לנהל אותם ולהבטיח תפקוד מיטבי וחסכוני. אך פיתוח תוכנות למערכות שונות בבית העסק הוא עניין יקר שעלותו עלולה להיות גבוהה. מעבר לזה, במקרים רבים לא עומדים לרשות בית העסק המשאבים המתאימים או כוח האדם הנכון על מנת להשלים את המשימה בהצלחה. במקרים אלו, יש צורך בפנייה לספק חיצוני שיפתח עבור בית העסק את התוכנה הנדרשת בהתאם לצרכים שהוגדרו. במידה שבעל העסק בוחר בדרך פעולה זו, כדאי לשים לב להצעות הבאות.


בדיקת מידת המומחיות של ספק שירותי מיקור החוץ

פיתוח תוכנה הוא עניין מורכב הדורש ידע רב. כידוע אין בנמצא תוכנה אחת המתאימה לכל מערכת והעונה על הצרכים, ועל כן חשוב לבחור בספק מומחה שצבר ניסיון בתחום הרלוונטי לבית העסק. רצוי מאוד שהספק יהיה בעל ידע קודם בכל הנוגע למערכות שבהן עושה בית העסק שימוש, ויש לוודא כי הוא אכן מסוגל לתת מענה ראוי לכל הדרישות של מנהל העסק, כולל Big Data כמו גם עיבוד נתונים בזמן אמת. מכיוון שפיתוח תוכנה דורש הבנה רחבה ביותר, מומלץ לבחור בספק שעבד עם מגוון רחב של לקוחות וממגוון רחב של תחומים. כך גם סביר להניח שהספק יבין יותר לעומק את האתגרים שעימם מתמודד בית העסק ושהוא יוכל להציע פתרונות יצירתיים יותר לצרכים אלו.


הערכת הקישורים הטכניים הנדרשים מהצוות

כאשר פונים לקבלת שירותי מיקור חוץ בתחום פיתוח התוכנה, חשוב לא רק להכיר היטב את החברה המספקת את השירותים, אלא מומלץ לדעת גם מי יהיה הצוות שיעבוד על הפרויקט ומה הכישורים של כל אחד מהמשתתפים בו. כשמדובר למשל בהקמת מרכזיה לעסקים או בהקמה של מרכזיה וירטואלית המחייבות תוכנות ספציפיות כדאי לדעת אילו שפות תכנות ידועות לצוות העובדים ומהי המומחיות שלהם. כך ניתן יהיה להרכיב את הצוות המתאים שבזכותו הפרויקט יוכתר בהצלחה.


פיתוח בשיטת Agile

אחת משיטות העבודה המקובלות היום בתחום פיתוח התוכנה הוא השיטה האג'ילית הפועלת לרוב תוך שימוש בצוותים קטנים. מטרת המתודולוגיה הזאת היא להגיב במהירות לשינויים שונים על מנת לספק ביעילות את צורכי הלקוח העשויים להשתנות מעת לעת. מכיוון שסביבות עבודה רבות היום נתונות לשינוי מתמיד ונאלצות לעמוד בדרישות חדשות, שיטת עבודה זו עשויה להיות אידיאלית, והיא מאפשרת שיפור מתמיד והתקדמות אופטימלית של פרויקט הפיתוח. על כן, לפני בחירה בספק, כדאי לבדוק האם הוא מיישם שיטה זו והאם ניתן לשלב אותה בתהליך העבודה.


גמישות בעבודה

עניין חשוב נוסף, שהוא ההמשך הישיר של שיטת העבודה שתוארה לעיל, הוא נושא הגמישות בתהליך העבודה. לעיתים קרובות, לאחר פיתוח ראשוני של התוכנה ולאחר ההטמעה שלה, יתברר כי יש צורך במקצה שיפורים על מנת לבצע התאמות שונות בתוכנה. על כן, עדיף לבחור מראש בספק היכול לגלות גמישות מסוימת בתהליך. בשל כך, מומלץ כי אנשי צוות יהיו מסוגלים להגיב במהירות לשינויים, לאתר באגים ולתקן אותם ללא עיכובים מיותרים.


לא רק תוכנה – גם חומרה

לסיכום, נזכיר המלצה נוספת שכדאי להתייחס אליה. כאשר בוחרים חברה למיקור חוץ כדאי לשים לב לא רק ליכולות הצוות בתחום פיתוח התוכנה, אלא גם לידע שיש לו בכל הקשור לחומרה. מומלץ כי הצוות של הפרויקט יכיר את החומרה שעימה עובדים, יידע מהן המגבלות שלה ויוכל להצביע על דרכים לשיפור גם בתחום זה. רק כך ניתן יהיה להציע פתרון כולל שיספק את צורכי בית העסק גם לטווח הקרוב וגם לטווח הרחוק.

17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page